home

St B Judo Crest

Instructors:

  • James Currie
  • Pierre Plourde
  • Cole Hunt
  • Michel Levac

Assistant Instructors:

  • Shane Hartry
  • Leslie Dessler
  • Willem Pops

Note that the club has moved to the Valour Community Centre - Clifton Site, 1315 Strathcona Street.

St. Boniface 23rd Open Judo Championships

Tournament Results

         
U12 Boys/Girls -30kg  Pool A      
Gold Avery Pampolina - Nakamura Judo      
Silver Hayden Behun - Selkirk      
Bronze Georgia Buffett - J+M Judo Club      
         
U12 Boys/Girls -30kg  Pool B      
Gold Jacob Bogomol - Inner City Judo      
Silver Paxton Nelson - Saskatchewan      
Bronze Elise Armitage - Brandon Judokan      
         
U12 Boys/Girls --33kg Pool A      
Gold Jonathan Kroeker - Brandon Judokan      
Silver Alyssa Friesen - U of M      
Bronze Rowan Hyslop - J+M Judo Club      
         
U12 Boys/Girls --33kg Pool B      
Gold Jack Pfefer - Pfeffer Judo      
Silver Seth Munro - Pfeffer Judo      
Bronze Ben McKenzie - Steinbach      
         
U12 Boys/Girls -36kg      
Gold Xavier Reynante - Nakamura Judo      
Silver Yan Sery - Portage Judo      
Bronze Cameron Pennell - Selkirk      
         
U12 Boys/Girls -39kg Pool A      
Gold Benjamin Munro - Pfeffer Judo      
Silver Gabriel Levac - St. Boniface      
Bronze David Beven - Portage Judo      
         
U12 Boys/Girls -39kg Pool B      
Gold James Zarg - Nakamura Judo      
Silver Hudson Antoine - Dryden Judo      
Bronze McKenna Steward - Selkirk      
         
U12 Boys/Girls -42kg Pool A      
Gold Cole Hodgson - Keisatsu Judo      
Silver Matthew Hartry - St. Boniface      
Bronze Kayla Richard - Mountain Side      
         
U12 Boys/Girls -42kg Pool B      
Gold Braydin Nguyen - Inner City Judo      
Silver Cobin Jackson - Selkirk      
Bronze Brenden Houston - Southwest Judo      
         
U12 Boys/Girls -45kb      
Gold Alasdair Buchanan - St. Boniface      
Silver Gage Brown - J+M Judo Club      
Bronze Jackson Neufleld - Portage Judo      
         
U12 Boys/Girls -55kg      
Gold Amaya Machando - Nakamura Judo      
Silver Belle McLean - Portage Judo      
         
U12 Boys/Girls +55kg      
Gold Callum Johnson - St. Boniface      
Silver Emmet Kirk - Pfeffer Judo      
         
U14 Male -38 / -42 kg   U14 Female -36 / -40 kg
Gold Bennet MacDonald - Borderland Judo   Gold Nicol Mesongnik - U of M
Silver Cole Newing - Brandon Judokan   Silver Kiandra Christ-Bonnell - Nakamura Judo
Bronze Owen Legiehn - Nakamura Judo   Bronze Serena Hill - Steinbach
         
U14 Male -46 kg     U16 Female  -52 kg  
Gold Justin Cansino - Inner City Judo   Gold Alyssa Duncan - Nakamura Judo
Silver Ronen Arenzon - West Kildonan   Silver Marita Kroeker - Brandon Judokan
Bronze Aidan Hartry - St. Boniface      
         
U14 Male -50/-55 kg      
Gold Shawn Delacruz - Steinbach      
Silver Joshua Pitt - J+M Judo Club      
Bronze Riley Jorgensen - Southwest Judo      
         
U14 Men -60/-66 kg Combined      
Gold Daniel Ekosky - Selkirk      
Silver Nicolas Villa - Nakamura Judo      
Bronze Dylan Wiebe - Selkirk      
         
U16 Male -42/46 kg   U16 Female -57/-63 kg
Gold Anthony Nguyen - Inner City Judo   Gold Rebecca Villa - Nakamura Judo
Silver Aries Tolentino - Nakamura Judo   Silver Emily Czosnek - Nakamura Judo
      Bronze Sage Poommer - West Kildonan
         
U16 Male -50/-55 kg      
Gold Gavin Westmascott - U of M      
Silver Deklund Kellas - Keisatsu Judo      
         
U16 Male -66 kg        
Gold David Hartry - St. Boniface      
Silver Jack Brown - J+M Judo Club      
Bronze Shostri Lalman - St. Boniface      
         
U16 Male -73 kg        
Gold Dylan Tully - Nakamura Judo      
Silver Joshua Brusuen -      
         
U18 Male -69 kg     U18 Female -52 / -57 kg Combined
Gold Kadin Christ-Bonnell - Nakamura Judo   Gold Nina Zigic - Nakamura Judo
Silver Morgan Good - Borderland Judo   Silver Emily Czosnek - Nakamura Judo
      Bronze Taylor Richard - Mountain Side
         
U18 Men -73 / -81 kg Combined   U18 Female -63 / 70 kg
Gold Michael Akbushev - West Kildonan   Gold Rebecca Villa - Nakamura Judo
Silver Dylan Tully - Nakamura Judo   Silver Emma Bell - Dryden Judo
Bronze Lennon Kuch - Selkirk   Bronze Ainslee Tolentino - Nakamura Judo
         
Senior Men -81/-90 kg   Senior Women -52/-57 kg Combined
Gold Martin Russo - Nakamura Judo   Gold Melody Kroeker - Brandon Judokan
Silver Peter Huynh - Nakamura Judo   Silver Kaitlin Kuckarski - Keisatsu Judo
Bronze Kirill Alyaknq - Nakamura Judo   Bronze Taylor Richard - Mountain Side
         
Senior Men -100 kg   Senior Women -70 kg
Gold Micheal Leger - West Kildonan   Gold Susan Alexiuk - Nakamura Judo
Silver Petro Havdo - West Kildonan   Silver Alyssa Fraser - Nakamura Judo
Bronze Michael Lampshire - Dryden Judo   Bronze Emma Bell - Dryden Judo
         
Senior Men +100 kg    Senior Women +70 kg Combined
Gold Kane Makowski - Balmoral   Gold Samantha Ulrich - West Kildonan
Silver Joe Bernard - Brandon Judokan   Silver Jenilee Williams - Dryden Judo
Bronze Robert Czosnek - Nakamura Judo      
         
Senior Men -90 kg Advanced      
Gold Bailey Malinowski - Selkirk      
Silver Ethan Garrioch - Portage Judo      
Bronze Raymond Nguyen - Nakamura Judo      

 

 

The Saint Boniface Judo Club is affiliated with Judo Manitoba.

Classes will resume on Tuesday, September 11.  You can register through a link on the registration page.

Contact us at info@saintbonifacejudoclub.ca